Nasze przedszkole ma ponad 50-lat.

Przedszkole nr 3 w Rzeszowie powstało pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku.
Na początku mieściło się przy ul.Grunwaldzkiej w budynku należącym do sióstr zakonnych. Zostało powołane przez Miejską Radę Narodową. Funkcjonowało jako jeden oddział przedszkolny. W 1952 roku zostało przeniesione do nowo wybudowanego budynku przy ul. Kordeckiego 2, a obecnie funkcjonuje przy ul. Krośnieńskiej 15 a. Na początku lat pięćdziesiątych w jednej części budynku istniały dwa, a później trzy oddziały przedszkolne. Druga część budynku była przeznaczona na mieszkania dla ówczesnej kierowniczki przedszkola i innych pracowników.

Jak na owe czasy było przedszkolem bardzo nowoczesnym, posiadało przestronne sale dla dzieci, bieżącą wodę i kanalizację. Pierwszą kierowniczką przedszkola była Pani Anna Dzierżą, a później Pani Józefa Skrzypek. W 1956 roku na stanowisko to została powołana Pani Helena Szwarnowiecka i funkcję swoją pełniła do roku 1971. Krótko, bo tylko przez dwa lata dyrektorem była Pani Marta Cygan.
Od listopada 1973 roku funkcję dyrektora pełniła Pani Kazimiera Zięba-Zaremba. Poświęciła wiele trudu i serca w kierowaniu naszym przedszkolem. Przeprowadziła wiele remontów budynku. W 1974 roku zwiększono liczbę oddziałów do sześciu, przystosowując część mieszkalną budynku na sale zajęć. Jednocześnie Pani dyrektor dbała o pozyskiwanie dobrze wykształconej kadry pedagogicznej.
Przez lata przewinęło się kilkanaście osób, które dłużej lub krócej pracowały w przedszkolu.
W 1973 roku została założona "Kronika przedszkola", w której odnotowywane są najważniejsze wydarzenia z życia przedszkolaków. W marcu 1982 roku Urząd Miejski w Rzeszowie powołał Przedszkole nr 3 na przedszkole ćwiczeń dla potrzeb  ówczesnej WSP w Rzeszowie (obecnie Uniwersytet Rzeszowski). Przez prawie 20 lat studenci tej uczelni odbywali praktyki w naszym przedszkolu, przygotowując się do pracy w  zawodzie nauczyciela przedszkola.
Już w latach siedemdziesiątych z inicjatywy Pani dyrektor zaczęto organizować szereg uroczystości np. z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Dnia Dziecka. Obecnie takie uroczystości są już tradycją i organizowane są każdego roku. Należy również zwrócić uwagę na fakt zdobycia dużego uznania dla naszego przedszkola przez władze oświatowe i środowisko lokalne. To duża zasługa byłej Pani dyrektor i jej pracowników.
Od 1990 roku funkcję dyrektora przedszkola pełniła Pani Anna Wróblewska. W przedszkolu znalazło opiekę ponad 150 dzieci, funkcjonowało 6 oddziałów, w tym 2 oddziały 6-latków. Placówka zatrudniała 11 nauczycieli, katechetę i 12 osób personelu administracyjno-obsługowego.
W kwietniu 2002 roku zorganizowano uroczystość z okazji przypadającego jubileuszu 50-lecia naszego przedszkola. Na uroczystość zostali zaproszeni: wszyscy emerytowani pracownicy przedszkola, władze miasta, przedstawiciele kuratorium, rodzice, dyrektorzy innych rzeszowskich przedszkoli. Były piękne występy przedszkolaków, życzenia od zaproszonych gości i wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia.
Od września 2003 roku funkcję dyrektora przedszkola pełni Pani Anna Szaro. Zmiany społeczno-polityczne niejako zmuszały nas do innego spojrzenia na potrzeby placówki. Dzięki wytrwałości Pani dyrektor w szukaniu sponsorów znalazła się grupa ludzi, która oferowała nam pomoc w różnych dziedzinach. Były to firmy: "Castrol", "Hotel Budimex", "Darex", "Vega", "Goplana". Wiedziałyśmy, że możemy liczyć ze strony tych sponsorów na upominki, prezenty czy słodycze dla dzieci.
R
ok 2006 przyniósł znaczne zmiany w naszej placówce. Już na wiosnę zapadła decyzja o przeniesieniu naszego przedszkola w inny rejon Rzeszowa. Przyczyną zmiany lokalizacji były plany rozbudowy centrum miasta. Podczas wakacji przygotowano wyposażenie przedszkola tak, aby we wrześniu przyjąć dzieci w nowym miejscu. Nowe przedszkole zostało wzbogacone kolorowymi meblami, zabawkami i pomocami dydaktycznymi.

Nasze przedszkole to jedyna tego typu placówka oświatowa na osiedlu PROJEKTANT, dlatego też rodzice i mieszkańcy z ogromną radością przyjęli jego otwarcie. Ogromne potrzeby społeczeństwa sprawiły, że zorganizowano większą liczbę oddziałów niż uprzednio przewidywano. Obecnie w przedszkolu jest sześć oddziałów dzieci w różnych grupach wiekowych. Dzięki temu nie uległa zmianom organizacja pracy. Opiekę nad dziećmi sprawuje jedenaście nauczycielek i dziesięć osób obsługi.

W budynku przedszkola mieści się sześć pięknych, kolorowych sal, wyposażonych w nowoczesne meble, zabawki i  pomoce dydaktyczne a także estetyczne i funkcjonalne łazienki. Podczas ostatnich wakacji, dzięki ofiarności i zaangażowaniu  rodziców (P. Marka Micała oraz Dariusza Mirosława) udało się wygospodarować część szatni i zaadoptować ją na salę ruchu dla dzieci. Dzięki temu rozwiązaniu zyskaliśmy miejsce na zajęcia dodatkowe. Ponadto zmienił się wystrój szatni. Dzięki tapetom z korka znacznie powiększyła się powierzchnia do eksponowania prac dziecięcych.

Posiadamy duży ogród, który wciąż wymaga systematycznego zagospodarowania. Wiosną 2007 r. został obsadzony ciekawą roślinnością według zatwierdzonego projektu. Do prac nad zagospodarowaniem ogrodu włączyli się rodzice. Ponadto dzięki ofiarności i zaangażowaniu rodziców, zakupiono parasole przeciwsłoneczne i dodatkowe sprzęty do zabaw w ogrodzie. Ostatnio nasz ogród wzbogacił się o ekokompostownik, w którym wspólnie z dziećmi będziemy gromadzić odpady organiczne, a poprzez to poszerzymy zakres naszych działań proekologicznych.